Originalus požiūris į tango, kaip į revoliucinę muziką: “Argentinietiškas tango – sukilimo muzika”. …skaityti toliau »
Straipsniai pažymėti ‘imigrantai’
Tango Río de la Platoje
2009-07-16 | Autorius: Mika Frankaitė |
Tango istorijoje dominuoja Argentina. Kartais – Paryžius. Bet Urugvajus pernelyg dažnai nuvertinamas kaip tango tėvynė, todėl šis straipsnis – maža duoklė šaliai, kurioje gimė pats žymiausas pasaulyje tango – “Cumparsita“.
Viena kultūrinė erdvė
Tango kaip muzika ir kaip šokis nepriklauso jokiai šaliai, jokiai tautai. Tiksliau pasakius, tango yra Río de la Platos simbolis. O kas yra toji Río de la Plata?
Visų pirma, tai – didžiulė upė, sujungusi kitas dvi – Paranos ir Urugvajaus upes. Antra, tai – geografinė erdvė, apimanti Urugvajaus ir Argentinos – Buenos Airių, Santa Fe, Entre Rios – provincijas. …skaityti toliau »
Lunfardo
2006-12-14 | Autorius: Mika Frankaitė |
Žodis „lombardo“ kilo iš italų kalbos ir reiškia vagis, įsilaužėlis, plėšikas. Metams bėgant jis transfomavosi į „lumbardo“, vėliau tapo „lunfardo“, koks jis išliko iki šių dienų.
Taip nusikaltėliai vadindavo būdą susikalbėti tarpusavyje, kad teisėsaugos organai nesuprastų apie ką jie kalbasi. Sakoma, kad lunfardo – tai debute chamuyar canero. Debute reiškia gerai, puikiai; chamuyar – kalbėti tyliai, o canero – na, taip vadindavo asmenis, kurie yra en cana, arba kitaip sakant, sėdi kalėjime. Taigi išvertus šį posakį, lunfardo reikštų “nuteistųjų sugebėjimą susikalbėti tarpusavyje tyliai”. …skaityti toliau »
Aistros ir nostalgijos sostinė – Buenos Airės
2004-03-19 | Autorius: Mika Frankaitė |
Buenos Airės — anaiptol ne spalvų margumynas, kur knibžda indėnų ir metisų palikuonys. Čia tarp įstaigų ir parduotuvių zuja kvepiantys, išsipuoselėję vyrai ir nerūpestingos, kelnėtos, be lašo makiažo, tačiau tik ilgaplaukės moterys. Jokiu būdu argentiniečiui nesakykite, kad jis gyvena Lotynų Amerikoje.
Bandonija
2002-09-16 | Autorius: Mika Frankaitė |
Prieš tapdamas bandoneonu (lietuviškas šio instrumento pavadinimas – bandonija), šis instrumentas turėjo daugybę kitų pavadinimų. Jis buvo vadinamas mandolionu, bandolionu, mandoleonu ir bandoleonu. Kito ir mygtukų skaičius: nuo 32 pradžioje jų skaičius didėjo iki 42, 52, 65, kol pasiekė dabartinį lygį – 71 (38 mygtukai dešinei ir 33 kairei rankai). …skaityti toliau »
Kaip atsirado tango
2000-06-18 | Autorius: Mika Frankaitė |
Mūsuose tango asocijuojasi su klišėmis, dažniausiai – tango šou, kuriuos patys argentiniečiai vadina “Tango for Export”: juodais frakais apsirėdę savimylos vyrai stilizuotos aistros apimti skrieja su temperamentingomis moterimis per sceną, o nuskambėjus bandonijai ir smuikui, virtuoziškai susipina kūnais. Mums, europiečiams, kartais sunku išsilaisvinti iš pačių susikurto “nepadorios aistros” stereotipo ir atvirai pažvelgti į įdomią bei gyvą kultūrą. …skaityti toliau »