Bandonija

Autorius: | Komentarai 49 Komentarai »
Temos: istorija, muzika

Sėkmę šiai įmonei garantavo ne tik aukštos kokybės instrumentai, bet ir gera reklama:virtuozas leidžiami katalogai su muzikantų ir orkestrų nuotraukomis bei padėkos laiškais. Įžymusis virtuozas Waltheris Pörschmannas reklaminėje skrajutėje tvirtina: “pažangus liaudies muzikantas groja tik AA markės bandonija”. Arnoldo instrumentais prekiaujančios natų parduotuvės buvo aprūpintos reklamine medžiaga: atvirukais, skaidrėmis ir lipdukais.

Alfredo Arnoldo įmonės firminis  blankas, Carlsfeldas. (Privati kolekcija).

Alfredo Arnoldo įmonės firminis blankas, Carlsfeldas. (Privati kolekcija).

Vokietijoje į valdžią atėjus nacionalsocialistams, bandonijų bumas baigėsi. Bandonininkų draugijos buvo darbininkų judėjimo dalis, todėl naciai pareiškė, kad instrumento skambesys neatspindi liaudies dvasios. 1935 metais reicho muzikos rūmai oficialiai uždraudė Vokietijos koncertinos ir bandonijos draugijos veiklą. Nepaisant to, karlsfeldiečiai nesėdėjo sudėję rankų. Verslas klestėjo net ir po to, kai naciai visiškai sunaikino vietinę rinką. Bandonijų fabrikantai eksportavo savo instrumentus į Río de la Platą. Legendinės sėkmės čia susilaukė Alfredo ir Paulo Arnoldų Doble-A bandonijos.

Vokietijoje bandonijų gamyba egzistavo ir Antrojo pasaulinio karo metais. 1949 m.

Pokario laikų 'VEB Bandoneonwerke Carlsfeld' valstybinės VDR bandonijų įmonės katalogas. (Privati kolekcija).

Pokario laikų 'VEB Bandoneonwerke Carlsfeld' valstybinės VDR bandonijų įmonės katalogas. (Privati kolekcija).

Saksonijos manufaktūros tapo valstybinėmis VDR įmonėmis. Tačiau bet kokie bandymai pokaryje atgaivinti bandonijų gamybą žlugo dėl paklausos stokos. Taip pasibaigė žymiosios tango istorijos dalis.

Argentinoje beveik kultiniu tapęs instrumentas, tėvynėje nugrimzdo į užmarštį. Tik devintojo dešimtmečio pradžioje pradėjus populiarėti tango, atgijo šio instrumento gamyba. Kasmet spalio mėnesį vykstantys “Bandonijos susitikimai” privilioja į mažą Carlsfeldo miestelį netoli Čekijos sienos daugybę šio instrumento mėgėjų. Čia sutinkami ir vietiniai muzikantai, ir žymūs tango atlikėjai.

Puslapiai: 1 2 3 4 5

Jums galėtų būti įdomu taip pat: