Bandonija

Autorius: | Komentarai 49 Komentarai »
Temos: istorija, muzika

Ši daugiatonė armonika buvo sukurta apie 1845 m. Rūdinių kalnų (vok. Erzgebirge) srityje. Ketvirtajame dešimtmetyje žlugus Saksonijos kalnakasybos pramonei, daugelis kalnakasių buvo priversti keisti profesiją. Jie atidarė mažas manufaktūras ir pradėjo gaminti “tėvyninės gamybos” muzikos instrumentus. Buvusieji kalnakasiai dirbo smuikus, violončeles, trimitus ir trombonus. Bet daugiausia dėmesio skyrė lūpinėms armonikėlėms ir armonikoms.

Ypač eksperimentuoti mėgoCarlsfeldo instrumentų gamintojas Carlas Zimmermannas.

Zimmermanno įmonės pastatas Carlsfelde. (iš Kurto Kauerto 'Der Musikwinkel und die Harmonika').

Zimmermanno įmonės pastatas Carlsfelde. (iš Kurto Kauerto 'Der Musikwinkel und die Harmonika').

1851 metais Londone vykusioje pasaulinėje pramonės parodoje jis eksponavo savo gaminį, kurį pavadino Carlsfelder Concertina. Kadangi pirmųjų Carlsfelder Concertinų garsų apimtis buvo labai nedidelė, ji buvo nuolat papildoma naujais tonais, priklausomai nuo regiono ir atskirų muzikantų pageidavimų. Taip atsirado daugybė skirtingiausių mygtukų išdėstymo variantų.

Krefelde gyvenantis natų pardavėjas Heinrichas Bandas patobulino koncertiną – sukūrė instrumentą, kuris dabar žinomas kaip “Reino dermės” (vok. rheinischer Tonlage) bandonija. Tam, kad ją atskirtų nuo daugybės nesuskaičiuojamų kitų, tarpusavyje konkuruojančių variantų, autorius ilgai nedvejodamas pavadino jį savo vardu – Bandonion. Žinoma, dėl to Heinrichas Bandas dar netapo bandonijos išradėju. Jis tik pakeitė kai kurių mygtukų išdėstymą, kai daug svarbesni dalykai, pvz., mechanika ar garso sukūrimas, jau buvo žinomi.
Carlsfeldo bandonijų fabrikantas Carlas Zimmermannas (tas pats, kuris dalyvavo Londono parodoje), nors ir dirbo pelningai, susidūrė su didėjančia konkurencija. Todėl instrumentų manufaktūrą pardavė savo meistrui Ernstui Louisui Arnoldui. Tai buvo didelė klaida, nes vėliau bandonija susilaukė pasaulinės šlovės. Laimingasis įpėdinis 1864 metais įkūrė Ernst Louis Arnold Bandonion- und Konzertina Fabrik ir susilaukė didelės sėkmės. Jo inicialais (ELA) pavadintų instrumentų paklausa nuolat didėjo. Vėliau šie instrumentai taip ir buvo vadinami – “elomis”.

Puslapiai: 1 2 3 4 5

Jums galėtų būti įdomu taip pat: