3 formalios priežastys, kodėl tango niekada neatsibosta

Autorius: | Komentarai 36 Komentarai »
Temos: teorija

– Ir kaip jums neatsibosta visą laiką trypti tą patį šokį? Jums ką, muzikos trūksta? – paklausė viena balininkė (balinių šokių šokėja).
Hm… Ar tikrai visą laiką trypiame “tą patį”? Ir… kodėl NEATSIBOSTA? Nes… neatsibosta!!! Priešingai, kartą paragavęs – negali sustot.

Susimąsčiau ir pabandžiau surašyti bent kelias, akivaizdžias ir plika akimi ir/ar ausimi girdimas-matomas priežastis. Taigi,

3 FORMALIOS PRIEŽASTYS,
KODĖL TANGO NIEKADA
NEATSIBOSTA

1. Visų pirma, argentinietiškas tango yra ne išmoktų žingsnių sekų atkartojimas kaip standartiniuose šokiuose, o grynų gryniausia IMPROVIZACIJA. Vyras nutuokia tik apie 2-4 artimiausius žingsnius, kuriuos ketina žengti, moteris nenutuokia net šito. Jos kūnas klauso, ką jai sako partnerio judesiai. Ir ji… improvizuoja irgi! Tai greičiau įdomus pokalbis, nei šokis, nė kalbos apie išmoktą choreografiją.

Įsivaizduokite, kad jums netikėtai paskambino seniai matytas girdėtas draugas. Ar galite pasakyti, apie ką judu kalbėsitės po 5 min.? O po 15? O po 25? Lygiai taip pat ir tango šokyje: nei vienas iš šokėjų nežino, kokį judesį ir kokį žingsnį darys tuomet, kai abu atsidurs artimiausiame salės kampe, nes tai tiesiog neįmanoma.

2. Antra, nepaisant to, kad tango yra originali ir nepakartojama improvizacija, kiekvienas partnerių dar turi ir SAVITĄ STILIŲ: išraišką, šokio manierą ir mėgstamiausius žingsnelius, kuriuos jie įneša į SAVO ŠOKĮ. Nepatyrę šokėjai savo meniu siūlo 20-30 įmantrių žingsnių. Patyrę – apsieina su 3-4 paprastais žingsneliais. Su kuo įdomiau šokti? Su kuo smagiau? Kiekvienam savo. Vyras prisiderina prie moters šokio manieros, stiliaus, šokio patirties. Moteris klauso, ką ruošiasi jai pasakyti vyras ir stengiasi atliepti jo vedimą šokyje.

Net jei šoksi pagal tą pačią muziką, bet su skirtingais partneriais/partnerėmis – turėsi visiškai kitą tango! Ne blogesnį ar geresnį, bet iš principo, kas kartą kitokį visomis prasmėmis ir spalvomis. Trumpai tariant – kiek žmonių – tiek ir tango!

3. Ir trečioji priežastis – MUZIKA! Žmonės, nesusidūrę su argentinietišku tango paprastai nežino, kad kalbėdami apie šį šokį, mes skiriame ne vieną, bet TRIS TANGO RŪŠIS: tango, tango valsą ir milongą. Šie tango žanrai skiriasi ritmu, stilistika, nuotaika ir tempu, skiriasi ir jų metu šokami žingsniai, todėl iš tiesų kalbėdami apie tango mes kalbame ne apie vieną, bet apie tris skirtingus tos pačios šeimos šokius (o dabar vėl žr. Nr.1 ir Nr. 2).

Kaip atrodo tango, tango valsas ir milonga? Manyčiau, kad jau laikas įnešti vaizdines priemones.
I.
Pradėkim nuo labiausiai pažįstamo – tango. Muzikos terminais šnekant – tai 2/4 rimtas. Šiam tango žanrui būdinga fatališka nuotaika, rimtumas ir susitelkimas, o muzikoje ir šokėjų viduje pamažu kaupiasi aplinkiniams nepastebima drama, kurią atskleidžia uždelsti žingsniai ir išgyventos pauzės iki atomazgos, kuri įvyksta netoli kūrinio pabaigos:

Kadrai iš C. Sauros filmo “Tango”.

II. Tango valsui būdingas viens-du-trys-ritmas. Čia nedaromi įmantrūs žingsniai, kaip tango šokyje, nes ritmas tiesiog kviečia eiti tolyn, nerymoti. Čia nėra ir pauzių, bet valse daroma daug sukinių. Šokio nuotaika – sentimentali, šviesi, miela:

Šoka: Mamié ir Carlitos

III. Milonga – tai tas šokis, iš kurio vėliau atsirado tango. Čia ritmas dar kitoks: vienas-du, vienas-du. Linksma nuotaika, greitas tempas, čia nėra vietos ir laiko nei pauzėms, nei įmantriems žingsniams – tik spėk žingsniuoti. Bet galima žaisti šiuo tempu ir galima padaryti tokių gražių papuošimų, kurie būtų neįmanomi tango šokyje dėl savo ritmikos:


Šoka: Geraldine Rojas ir Javier Rodriguez

Tai… kaip ten su ta nuobodybe? Ar jums vis dar atrodo, kad tango šokėjai šoka tik vieną šokį visą laiką?

Čia paminėtos tik FORMALIOS priežastys, dėl kurių tango niekada neatsibos šia liga susirgusiam žmogui.

O kur dar NEFORMALIOS!!! Pavyzdžiui:
– vynas,
– suknelės,
– feromonai…
-…

O, jeigu aš galėčiau kalbėti!..
Aš manau, kad per vakarą sušoktų tango variantų skaičių galima išskaičiuoti pagal formulę:
partnerių skaičius x šokių kiekis x tango rūšių kiekis x nuotaikos koeficientas x salės koeficientas x gėrimų koeficientas x batų slydimo varža x grindų pasipriešinimo jėga N x tos šalies žmonių mentaliteto paklaida x tinklinių kojinių traukos jėga F… (sąrašas tęstinis, niekada nebaigtinis) =….

Štai kodėl man niekada neatsibos tango – nes tai – neįmanoma dėl pačios tango esmės ir visų tų priežasčių, kurių menką dalį jums paminėjau.

Jums galėtų būti įdomu taip pat: